اسفالت

قیمت آسفالت در سال 1401

قیمت آسفالت در سال 1401

قیمت آسفالت در سال 1401 با تغییرات زیادی نسبت به سال های گذشته مواجه شده است. به همین دلیل هزینه ای که برای اجرای آسفالت صرف می شود اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

معمولاً تعرفه نهایی آسفالت در اتحادیه، تعیین و نهایی می شود. در کنار تعرفه تعیین شده توسط اتحادیه، عوامل دیگری نیز در قیمت نهایی این محصول دخیل هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

با توجه به این موضوع و لزوم اجرای آسفالت و عوامل متعدد در تعیین قیمت آن برای مشتریان، بهتر است این کار را به افراد و مراکز معتبر بسپارید. چرا که خبره بودن مرکز آسفالت کاری و نصابان فعال در این حوزه تا حد زیادی در هزینه ایجاد شده برای اجرای آسفالت، صرفه جویی خواهد کرد.

 

اجرای مکانیزه و دستی ایزوگام

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد:

آسفالت چیست و در چه انواعی تولید می شود؟

با فرا رسیدن فصل بارندگی، اجرای آسفالت به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولات عایق کاری، رونق بیشتری پیدا می کند. همین امر نیز در قیمت اجرای این عملیات نقش دارد. البته پیش از پرداختن به عوامل تأثیر گذار در قیمت آسفالت در سال 1401، بهتر است تا با تعریف و انواع آسفالت، آشنا شوید.

در اصطلاح، آسفالت به ترکیب قیر با شن و ماسه اطلاق می شود. این ماده از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین علت، کاربردهای فراوانی دارد.

از موارد مصرف آسفالت می توان به ساخت و نگهداری جاده های بین شهری، بنادر، فرودگاه ها، محوطه پارکینگ ها، خطوط راه آهن، پیاده روها و …، توسط این ماده کاربردی اشاره کرد. البته برای آسفالت کاری هر کدام از این محوطه ها، باید نوع خاصی از آسفالت مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی آسفالت در سه گروه آسفالت گرم، حفاظتی و سرد طبقه بندی می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. از این رو در ادامه مطلب به بررسی هر کدام از انواع آسفالت می پردازیم:

آسفالت گرم

در حالت کلی، آسفالت گرم به آسفالتی گفته می شود که به شکل گرم با قیر ترکیب شده و به صورت گرم نیز بر روی سطوح مختلف اجرا می شود.

این نوع از آسفالت به صورت مخلوط چند ماده مختلف از جمله شن و مواد سنگی است که با ماده اصلی که همان قیر است ترکیب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

آسفالت گرم در کارخانه ترکیب شده و برای استفاده در فضای مورد نظر، به محل انتقال داده می شود. لازم به ذکر است که کیفیت این مواد به کار رفته در ساخت آسفال گرم بر قیمت آسفالت در سال 1401 تأثیر گذار خواهد بود.

شایان ذکر است که این نوع از آسفالت، به شکل خمیری داغ در محوطه مورد نظر کشیده شده و سپس توسط دستگاه های مخصوص، کوبیده و فشرده می گردد. جالب است بدانید که آسفالت گرم پس از سرد شدن، به شکل جامد در آمده و بسیار محکم و مقاوم می شود. آسفالت گرم به دلیل استحکام بالا، در فرودگاه ها، کف خیابان ها و پشت بام ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مقاوم ترین انواع آسفالت گرم، آسفالت بتنی است که از ترکیب قیر با سنگ های شکسته مرغوب تولید می شود. این نوع از آسفالت به دلیل استحکام بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و ترافیک های سنگین، در روسازی جاده ها، باند فرودگاه ها و ایستگاه های اتوبوس مورد استفاده قرار می گیرد.

آسفالت حفاظتی

از انواع دیگر آسفالت که در بررسی قیمت آسفالت در سال 1401 لازم است در مورد آن نیز بحث شود، آسفالت حفاظتی می باشد. مواد اولیه به کار رفته در تولید آسفالت حفاظتی، سنگ های خرد شده و قیر است. البته سنگ به کار رفته در تولید آسفالت حفاظتی، ریزتر و کوچک تر از سنگ های به کار رفته در آسفالت گرم است.

معمولاً آسفالت حفاظتی در پشت بام ها به عنوان روکش ایزوگام کاربرد دارد. استفاده از آسفالت حفاظتی بر روی ایزوگام، مانع از آسیب رسیدن به آن می شود. در تولید آسفالت حفاظتی از قیر بیشتری استفاده می شود؛ اما این نوع از آسفالت از مقاومت کمتری نسبت به دیگر انواع آسفالت برخوردار است.

آسفالت سرد

نوع دیگر آسفالت که در سطوح مورد استفاده قرار می گیرد، آسفالت سرد است. این نوع از آسفالت نیز همانند آسفالت گرم، از ترکیب قیر خالص با مصالح سنگی خرد شده به دست می آید.

تنها تفاوت آسفالت گرم با نوع سرد آن در این است که مواد این نوع از آسفالت در دمای محیط با هم ترکیب شده و پس از کوبیده شدن، سفت شده و حالت جامد به خود می گیرند. مزیت آسفالت سرد، امکان حمل آن در مسافت های طولانی است.

اجرای مکانیزه و دستی آسفالت

قیمت آسفالت در سال 1401 با توجه به روش انجام آن تخمین زده می‌شود که به دو روش دستی و مکانیزه صورت می‌گیرد، که در آسفالت دستی به نیروی انسانی شامل استادکار غلطک زن، استادکار ماله کش، و چند نفر کارگر ساده نیاز است.

در نوع دوم یعنی مکانیزه افراد با بهره‌گیری از ماشین آلات به پخش آسفالت می‌پردازند که ماشین آلات مورد نیاز شامل غلطک فلزی، فینیشر (دستگاه پخش آسفالت) و غلطک لاستیکی می‌باشند.

همچنین اجرای آسفالت به شکل مکانیزه برای متراژهای بالا و محیطهای باز کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و در این حال نیاز است که دستگاه فینیشر از قدرت زیادی برخوردار باشد، در غیر این صورت از روش دستی برای پخش آسفالت استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که یک شرکت را انتخاب کنید که از عملیات آسفالت کاری را به شکل مکانیزه انجام دهد و از ماشین آلات زیرسازی درجه یک و به روز برای پخش آسفالت بهره گیرد، که می‌بایست استانداردهای زیادی در تمام مراحل رعایت گردد.

عوامل تأثیر گذار در قیمت آسفالت در سال 1401 کدامند؟

قیمت آسفالت در سال 1401 بر اساس فاکتورهای مختلفی محاسبه می شود. از آنجایی که قیمت استفاده از این متریال نسبت به مصالح دیگر مانند کاشی یا سنگ، ارزان تر است استقبال و استفاده از آن به مراتب بیشتر از دیگر مصالح شده است.

به صورت کلی می توان از عوامل تأثیر گذار بر قیمت این محصول به موارد ز یر اشاره کرد:

تاثیر متراژ در قیمت آسفالت

متراژ فضا را می توان به عنوان اصلی ترین عامل قیمت گذاری آسفالت برشمرد. برآورد تعرفه اجرای این نوع از عایق های حرارتی و رطوبتی بر اساس معیارهایی نظیر قیمت تراشه محصول، قیمت هر تن آن و قیمت هر متر از آسفالت، محاسبه می شود. نوع سطح مورد نظر را می توان به عنوان عامل دیگر در تعیین قیمت آسفالت کاری دانست.

تاثیر زیر سازی در قیمت آسفالت

مراحل مختلف زیر سازی نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت اجرای آسفالت است. گفتنی است که زیر سازی در مواردی تاثیر گذار است که سطح مورد نظر برای اولین بار آسفالت شود.

شیب سازی و هموار نمودن سطح و همچنین پاکسازی آن از سنگ ها، بوته ها و ریشه درختان، قیمت آسفالت در سال 1401 را افزایش می دهند. به طور کلی هر اندازه سطح ناهموارتر باشد، تیم اجرای آسفالت، زمان بیشتری را صرف زیر سازی خواهد کرد. همین امر سبب افزایش قیمت اجرای آسفالت خواهد شد.

تاثیر ترمیم و تعمیرات در قیمت آسفالت

معمولاً آسفالت که با پایه نفتی تولید می شود، در برابر عوامل مختلف آب و هوایی، واکنش های متفاوتی را از خود بروز می دهد. همین امر موجب می شود تا پس از گذشت زمان، سطح مورد نظر نیاز به ترمیم پیدا کند. باید در نظر داشته باشید که زیر سازی مناسب در مناطق سردسیر به میزان چشمگیری هزینه تعمیرات این متریال را کاهش می دهد.

جمع بندی

در این مطلب کوشیدیم تا شما را با مهم ترین عوامل موثر در قیمت گذاری آسفالت آشنا کنیم. اگر قصد دارید تا اجرای آسفالت را به افراد و مراکز معتبر بسپارید، ما به شما مجموعه ایزو ایمن را پیشنهاد می کنیم.

این مجموعه از بهترین مواد اولیه و نصابان حرفه ای برای اجرای آسفالت محوطه های مختلف استفاده می کند. گفتنی است که قیمت آسفالت در سال 1401 در مجموعه ایزو ایمن، بر اساس تعرفه های اتحادیه تعیین می شود.

به همین علت اجرای آسفالت توسط تیم حرفه ای ایزو ایمن، با قیمتی مناسب و عادلانه انجام خواهد شد.

بهترین راه برای انتخاب یک شرکت معتبر انجام آسفالت کدام است؟

شما می‌توانید با جستجو در اینترنت و یا پرس و جو از افرادی که به تازگی عملیات آسفالت ریزی داشته‌اند و از کیفت خدمات راضی بوده‌اند، یک شرکت معتبر را برای آسفالت کاری انتخاب نمایید.

قیمت انواع آسفالت چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم، برای هر محیط می‌بایست نوعی خاص از آسفالت استفاده گردد، که جمع هزینه‌ها برای هر کدام متفاوت خواهد بود.