قیرگونی

قیرگونی دیوار

قیرگونی دیوار

امروزه قیرگونی دیوار در میان مردم طرفداران زیادی پیدا کرده است، زیرا با نصب این عایق رطوبتی برای دیواره و کف، هیچ گونه نم و رطوبتی اجازه نفوذ نخواهد داشت.

مواد اصلی آن را قیر تشکیل می‌دهد که دارای قدرت چسبندگی فوق‌العاده بالایی می‌‌باشد و پس از خشک شدن، به شکل لایه‌ای سیاه و خشک شده در می‌آید.

قیر گونی بر پایه قیر، رزین امولسیونی و پودرهای معدنی ساخته شده است و امروزه در مکان‌های زیادی به عنوان عایق رطوبتی استفاده می‌گردد.

قیرگونی دیوار از مهم‌ترین مواردی است که در طی چندین سال اخیر بسیار مورد توجه پیمانکاران و حیطه ساختمان‌سازی قرار گرفته است.

این فرآیند موجب می‌شود تا در ساخت ساختمان، استحکام آن به شکل قابل توجهی افزایش یابد و در نتیجه یک ساختمان از خطرات بسیاری به دور خواهد بود و طول عمر آن افزایش می‌یابد. برای دریافت مشاوره رایگان در این حوزه می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

قیرگونی دیوار

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد:

دلایل اهمیت قیرگونی دیوار

ممکن است شما نیز مانند برخی افراد گمان کنید قیرگونی دیوار امری ضروری نیست و لزومی به انجام آن نخواهد بود؛ اما قیرگونی طبق استانداردهای ساختمان‌سازی در افزایش میزان ایمنی و استحکام سازه تاثیر بسزایی دارد.

امروزه قیرگونی در اکثر ساختمان‌ها رعایت می‌گردد و در این صورت هیچ گونه نم و رطوبتی به ساختمان نفوذ نخواهد کرد و دوام دیوارها به شکل فزاینده بهبود خواهد یافت.

همچنین این فرآیند موجب می‌شود تا استحکام ستون‌ها و دیوارهای ساختمان دو چندان گردد. امروزه قیرگونی دیوار بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با استفاده از این روش نه تنها دیوارها بلکه تمام ساختمان شامل عایق رطوبتی خواهد شد. عایق‌بندی دیوارهای ساختمان از شر هرگونه نفوذ رطوبت راحت شوید.

انواع ماستیک‌ها

عایق رطوبتی یکی از مواد و محصولات آب بندی می‌باشد. ماستیک های آبندی انواع مختلفی دارند، از جمله ماستیک های قیر گرم اجرا، ماستیک قیری سرد اجرا، ماستیک اکرولیکی، ماستیک پلی یورتان و اپوکسی، ماستیک سیلکون، ماستیک پلی سولفید و … که هر کدام کارایی خاص و منحصر به فرد دارند.

همچنین نوعی از ماستیک‌ها برای عایق‌بندی کانال‌های فاضلاب طراحی شده‌اند و برخی دیگر برای کف‌سازی و آب‌بندی کانال‌های آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دیگر ماستیک نیز برای عمل تریمم ترک‌های ایجاد شده در آسفالت و یا آب‌بندی اطراف پنجره‌ها و لوله‌ها کاربرد دارد.

دلایل اهمیت قیرگونی دیوار

 انواع پوشش آب‌بندی قیرگونی

قیرگونی دیوار یکی از متداولترین عایق‌های مصرفی در ایران است و مواد اولیه آن به مقدار زیادی در شهرهای مختلف وجود دارد. قیر و گونی دو ماده اصلی تشکیل دهنده این عایق هستند که گونی مورد نیاز از طریق واردات تامین می‌گردد. از مهم‌ترین ویژگی‌های گونی استاندارد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از گونی کاملا نو و درجه یک
  • نبود هیچ گونه آلودگی و چروک در سطح گونی
  • وجود بافت ریز و منظم در گونی
  • داشتن ۳۸۰ گرم وزن برای هر مترمربع

مزیت‌های استفاده از قیرگونی دیوار

قیرگونی دیوار مانند سدی در برابر آب و رطوبت عمل می‌کند و در کنار آن افزایش استحکام کل ساختمان را شاهد خواهید بود.

مواد قیرگونی مانند یک ورقه سنگین بروی دیوارها کشیده می‌شود و این قسمت از ساختمان‌ها را در برابر نفوذ رطوبت، مقاوم می‌کند. استقبال مردم از قیرگونی دیواره‌ها نشان‌دهنده، کارایی عالی و نتیجه بخش آن می‌باشد.

مردم به اشتباه گمان می‌کنند که مواد تشکیل دهنده قیرگونی، از آسفالت ساخته شده است؛ اما در ساخت و تولید آن، کاغذ و قیر استفاده می‌شود.

مواد اولیه قیرگونی باید کیفیت عالی داشته باشد و همچنین دارای قابلیت پیشگیری از رخنه رطوبت سطوح را نیز باشد. این عایق مناسب از کاربردهای مختلفی برخوردار است.

 بنابر تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر، مهندسین و معماران فعال در این حوزه، برای افزایش مقاومت سازه استفاده از قیرگونی دیوار را پیشنهاد می‌دهند.

برخی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از قیرگونی به شرح زیر است:

  • تغییر تعداد لایه‌های قیرگونی مطابق با شرایط محیطی
  • مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی
  • مقاومت عالی در برابر تغییرات دمایی
  • ‌‌‌‌‌‌مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه
  • مقاومت متناسب در برابر نفوذ رطوبت
  • هزینه نصب کاملا مناسب

نحوه انجام قیرگونی

قبل از شروع قیرگونی می‌بایست درزهای مورد نظر را از هر گونه گرد و غبار، چربی و آلودگی تمیز نمود. برای شروع لازم است، مواردی همچون کاردک و ماله در دسترس باشد محل مورد نظر با قیر گونی پر گردد. همچنین شایان به ذکر است که قیرگونی باید به دور از نور مستقیم خورشید و در مکانی خشک و خنک نگهداری شود.

ویژگی‌های قیرگونی

همانطور که می‌دانید، قیرگونی دیوار تا حد زیادی از استهلاک ساختمان جلوگیری می‌کند که به دلیل نفوذ رطوبت رخ داده است. در اجرای عملیات قیرگونی می‌بایست نکات مهمی‌را در نظر داشته باشید، در نتیجه فرآیند قیرگونی با موفقیت بیشتری همراه است.

نکته حائز اهمیت، استفاده از مواد قیرگونی درجه یک و اصل می‌باشد که می‌بایست در عایق‌کاری در نظر بگیرید. برای بررسی و اطمینان از استاندارد و درجه یک بودن قیرگونی، لازم است مواد تشکیل دهنده آن را بهتر بشناسید.

همچنین در مواد اولیه قیرگونی دیوار نوعی ماده ویسکوالاستیک و ترموپلاستیک استفاده می‌گردد که موجب افزایش میزان مقاومت قیرگونی در برابر گرما، فشار و ضربه خواهد شد. اگر از مواد درجه یک برای عایق کاری دیوار بهره ببرید، شاهد کمترین میزان ترک‌خوردگی و شکستگی در سطح آن خواهید بود.

هرکدام از انواع قیرگونی دارای استانداردهایی خاص و منحصر به فرد می‌باشند و بدیهی است که هرچه هزینه بیشتری برای آن اختصاص دهید، در طولانی مدت نتیجه‌‌ی بهتری دریافت می‌کنید.

مواد استفاده شده در قیرگونی به ۳ دسته، درجه یک، دو و سه تقسیم بندی می‌شود که شما می‌توانید با بررسی قیمت‌ها یکی از این موارد را برای عایق کاری دیوار انتخاب کنید.

ویژگی‌های قیرگونی

اجرای قیرگونی دیوار

 قیرگونی دیوار باید به دقت و توسط نیروهای مجرب اجرا شود، این‌گونه بهترین نتیجه را دریافت خواهید کرد و عایق‌بندی دیوار به درست‌ترین نحو انجام شود.

اینکه از چه نوع قیری برای لایه رویه و زیرین استفاده می‌شود، در چسبندگی و اجرای درست آن تاثیر زیادی دارد؛ اگر این فرآیند به درستی صورت نگیرد ممکن است پس از گذشت زمان کوتاهی شاهد ترک خوردن و جداشدن گونی از دیوارها باشید.

سخن پایانی

اجرای قیرگونی دارای قواعد پیچیده‌ای است که می‌بایست با حضور افراد مجرب و کاربلد انجام شود، در غیر این صورت ممکن است، افراد ناوارد دچار سوختگی بسیار شدید و اتفاقاتی نظیر آن شوند‌. به طور کلی هزینه قیرگونی بام و دیوار با هم تفاوت دارد و وابسته به نوع و مساحت سطح می‌‌باشد.