آب بندی استخر با ایزوگام

آب بندی استخر با ایزوگام

آب بندی استخر با ایزوگام به چه روشی انجام می شود؟

آب بندی استخر با ایزوگام یکی از سوالاتی است که اکثر مشتریان از ما می‌پرسند. در ادامه میخواهیم این موضوع را دقیقتر بررسی کنیم با ما همراه باشید.

استخر نیز مانند دیگر مکان ها نیازمند یک لایه محافظتی در کف برای جلوگیری از ورود رطوبت و آب به زمین است که ایزوگام این عمل را به خوبی انجام داده است.

اما آیا تنها ایزوگام کافی است؟ برای پاسخ به این پرسش با ما همراه باشید.

برای جلوگیری از نشت آب استخر به لایه های زیرین عمل واترپروف صورت می گیرد. استخرها و منبع های آبی که برای مصارف کشاورزی ساخته می شوند باید به صورت کامل در سطح داخلی عایق کاری شوند.

همانطور که در مقاله رنگ کاری ایزوگام اشاره کردیم، برای انواع مختلف استخر به همراه مصالح مختلف، انواع مختلفی روش‌های واتر پروف کردن و عایق کاری وجود دارد.

همانطور که میدانید ایزوگام یک ماده ساخته شده از قیر است که در انواع مخازن، ساختمان ها، استخر ها و … به عنوان یک عایق عمل میکند.

ایزوگام به عنوان یک عایق رطوبتی با مقاومت بالا شناخته می شود که به عنوان یک واترپروف در مخازن و استخر ها اجرا میشود. این درجه پلیمر و تقویت فیبر ایزوگام موجب شده تا در برابر رطوبت و فشار مقاوم باشد و از سطح کشسانی بالایی نیز برخوردار باشد.

مراحل آب بندی استخر با ایزوگام:

برای انجام آب بندی استخر با ایزوگام در ابتدا سطح مورد نظر را کاملا تمیز کرده و از هرگونه گرد و غبار پاک کنید. سپس با مواد شوینده عمل چربی زدایی را انجام داده و با استفاده از حرارت تحت نظر متخصصان این کار ورقه های ایزوگام را به سطوح بچسبانید.

درجه حرارت نباید خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد. اگر برای این کار از قیر برای پوشش زیر لایه ایزوگام استفاده کنید بسیار محکم تر می چسبد و جدا شدن آن بر اثر رطوبت بسیار سخت می شود اما اکثر پزشکان و متخصصان این مورد را تایید نمی کنند زیرا پس از گذشت مدتی مواد نفتی قیر در آب حل شده و برای بدن بسیار مضر است.

آب بندی استخر با ایزوگام

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد:

چه تفاوتی میان آب بندی استخر با ایزوگام و دیگر روش های عایق کاری وجود دارد؟

روش های مختلفی برای عایق کاری وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه با انواع روش های و کارایی آنها به صورت مختصر آشنا می شویم.

 پوشش دهی و عایق بندی با کاشی :

استفاده از کاشی به عنوان عایق بیشتر در استخرهای خصوصی رواج دارد. این روش نسبت به ایزوگام از هزینه بیشتری برخوردار است اما در مراحل تمیز کاری عملکرد آسان تری دارد.

همچنین نمای زیبا تری به مخزن و استخر میدهد. از نظر بهداشتی و سلامت بدن نیز از ایزوگام در پله بالاتری قرار دارد.

پوشش دهی و عایق بندی با سیمان یا اندود کردن :

روش اندود کاری یکی از قدیمی ترین روش های میان مردم جهت عایق کاری سازه ها بوده است که در این روش ماسه، سیمان و آب را با یکدیگر تا جایی که خمیری شکل شود مخلوط میکنیم. این روش قدیمی همیشه جواب داده و با پر کردن منافذ خاک و سطح زیرین مانع از نفوذ رطوبت به سطح زیرین شده و یک عایق قوی به شمار می رود.

این روش با ضمانت ۱۰ سال یکی از بهترین روش های عایق بندی محسوب میشود و نسبت به ایزوگام از مقاومت بیشتر و هزینه کمتری برخوردار است.

پوشش دهی و عایق بندی با رنگ :

استفاده از رنگ برای عایق کاری استخر نسبت به ایزوگام دارای مقاومت کمتری است. طول عمر و کیفیت عایق بندی با رنگ و هزینه آن نسبت به ایزوگام بسیار کمتر است.

برای مخازنی که در معرض آسیب جدی قرار دارند بهتر است از ایزوگام به جای رنگ استفاده شود. البته که آب بندی با رنگ خود از چندین مورد تشکیل شده است که در هنگام خرید باید به این مسئله دقت کنید.

سخن آخر

آب بندی استخر از روش های مختلفی قابل انجام است که بهترین روش آن اندود کاری و پس از آن ایزوگام معرفی شده است‌.

اما بهتر است پس از اجرای ایزوگام در استخرهای شخصی لایه ای رنگ یا ماده غیر شیمیایی روی آن قرار گیرد تا از نفوذ مواد نفتی به آب جلوگیری شود.

عایق کاری با مواد نانو از جمله روشهایی است که از آسیبات شیمیایی کمتری برخوردار است. عموما در استخر های خصوصی، سونا ،جکوزی و … از چسب نانو جهت عایق بندی استفاده میشود. این چسب در برابر گرما،سرما بسیار مقاوم بوده و یک انتخاب خوب میان چند انتخاب دیگر است.